Grgszna
2016.01.02. 13:59
A grgszna (Trigonella foenum-graecum L.) ms nven: grg lepkeszeg, fen grk (fenugreek) a legrgibb korok ta (Ebers papiruszok, i. e. 2000–3000) ismert gygynvnyek egyike. A grgk thliz vagy boukeraz, a rmaiak siligua, silicula vagy silicia nven ismertk. A trkk emen otunak hvjk; nluk saltafszer, prklt-rlt magjt nha a trk kvhoz keverik. Az kori Egyiptomban a fstlshez s balzsamozshoz hasznlt fszerek egyike volt.
A Fldkzi-tenger vidkn, Nyugat-zsiban honos nvny. Mr az korban is termesztettk, (elssorban Indiban s Marokkban), ezrt sokfel elterjedt. Haznkban nemcsak termesztik, de a termesztsbl kivadulva is elfordul.
Felhasznlsa
Mivel a mag nagyon kemny, nehz megrlni. Ezt megknnyti, ha elbb thevtjk.
Egyiptomban s Etipiban a kenyeret fszerezik vele, a grgk a nyers vagy fztt magvakat mzzel fogyasztjk. Sok vasat tartalmaz csrit saltba keverik. Nagyobb, zsenge leveleit aprra vgjk s frissen, vagy prolva tlaljk. Egyiptomban kedvelt tel a tejbe ztatott grgsznamag, de teaknt is fogyasztjk.
Indiban, a Kzel-Keleten npszer fszer. sszetrt levelt s magjt pirtva karis telek zestsre s besrtsre hasznljk. Szinte minden curryben megtallhat; emellett hasznljk a chutney, a sambhar s az etipiai berbere fszerkeverkben is. Kesernys ze a juharcukorra hasonlt, ezrt az USA-ban a valdi juharcukrot ptoljk vele.
|