Babr
2013.11.11. 10:46
B
A babr (Laurus) a babrflk (Lauraceae) csald nvad nemzetsge hrom-ngy cserje termet, vagy kis fv nv fajjal. Ezek kzl a babr fszert szolgltat nemes babr (Laurus nobilis) fajt magyarul tbbnyire ugyancsak kznsgesen babrnak nevezzk, gyhogy az albbiakban ennek a fajnak a lersa is olvashat.
A babr a legrgebben ismert s igen elterjedt fszernvnyek kz tartozik. A Kis-zsiban, a Fldkzi-tenger vidkn s az Atlanti-cen mediterrn ghajlat szigetein vadon is, de fleg kultrkban nv rkzld cserje vagy fa egszben hasznlt levele (Lauri folium) rtkes karakter fszer. Olasz-, Francia- s Spanyolorszgbl jut a magyar kereskedelembe, nlunk veghzban, vagy az orszg enyhbb klmj vidkein szabadfldben tarthat (ld. pl.: Corvinus Egyetem, Villnyi ti arbortum).
A vilg minden, mediterrn ghajlat rszn ltetik. A Trkorszgban s Kaliforniban termett levelek a legkeresettebbek.
A fell fnyes, alul matt, brszer, ttetszen pontozott, pszl, lndzsa alak levelek jellemzen fszeres illatak s kesernys zek. Illolajat, csersavat s keser anyagot tartalmaznak.
Rgen a harcban kivvott dicssg, hrnv, a gyzelem, a halhatatlansg s a mvszi nagysg jelkpe volt; gaibl font koszorval jutalmaztk az arra rdemeseket. Pldul a legjelesebb rmai kltk aranybl kszlt „babrkoszort” kaptak.
A keresztny mvszetben a gyzelem jelkpe. Az keresztny szarkofgokon a bn s a hall fltti gyzelem jeleknt legtbbszr a keresztet vagy a Krisztus-monogramot vezi. Az elhunyt arckpe krl vagy a huszonngy vn feje fltt az rk let jelkpe. Olykor az let fjaknt s a Paradicsomkertben brzoljk. A szzek s a vrtank ltalnos attribtuma.
Felhasznlsa
Lehetleg a jellegzetesen aroms, szrmentes, zldes szn leveleket vegyk meg. Hasznljk levesek, burgonya-, tojs-, bab-, haltelek, paradicsomos tkek, fzelkek, szszok, mrtsok, kolbszruk, sltek, aszpik s kocsonya ksztshez, uborka, tk, zldparadicsom s kposzta eltevsnl, halhsok marinlsnl, serts s marhahsok prolsnl, savany teleknl, vadhspcokhoz s vadtelekhez.
Mivel a levl ersen aroms, tladagolva kesernys ze el is ronthatja teleinket.
A kzhiedelemmel ellenttben nem csak a levele fszer: termsnek rlemnyt fszerkeverkekben hasznostjk, illetve mrtsokat zestenek vele.
|